Oprava modlitebny (1. etapa – odvlhčení)
Náš sborový dům v Kralické s modlitebnou zapuštěnou hluboko pod úrovní terénu okolních ulic se s vodou a vlhkostí potýkal od svého postavení. Problémy působila nejen některá nevhodná řešení původního projektu, ale také např. nepříliš ohleduplné chování sousedního domu s hospodou, v jehož sklepích v minulosti stála voda. Mnohým přispěli bratři a sestry z předchozích generací. Po vyklizení původního kostelnického bytu v levé části suterénu koncem 50. let a po zlikvidování uhelných sklepů počátkem 70. let minulého století nevzali v úvahu rizika vlhkosti podzemního podlaží a zastavěli místnosti nábytkem s knihami a velkým množstvím různého zcela nepotřebného materiálu. Na proudění vzduchu jaksi pozapomněli. Za chyby se platí, a tak jejich nemoudré jednání bylo „odměněno“ zděšením, když v modlitebně v rohu za pravým vchodem vyrostla na podzim 1989 veliká dřevomorka. Výrok odborníků byl nekompromisní – vytrhat parkety v celé modlitebně, vyklidit místnosti kolem a sanovat zdi proti houbě. S tímto zásahem byla tehdy spojena i oprava čelní fasády domu, zároveň bylo přistoupeno i ke generální opravě varhan (1996-97). Zkušenosti z tohoto období a další ekonomicky náročné úkoly, které se objevily, přivedly postupně staršovstvo ke zformování hospodářské rady sboru. Jejím úkolem bylo mj. i průběžně hlídat stav sborového domu a hlásící se problémy včas řešit.
Jak letos práce probíhaly?
V první řadě bylo třeba odstranit primární zdroje vlhkosti. Konkrétně se jednalo o výměnu lapačů střešních splavenin po obou stranách našeho domu, do kterých ústí systém dešťových svodů. Vyřešení tohoto letitého problému včetně vyčištění bahnem zaneseného kanálu na dvoře modlitebny bylo pro plánovanou sanaci objektu velice důležité.
Druhou, technologicky zcela odlišnou částí celé akce, bylo provedení hydroizolace našeho domu. Hospodářská rada věnovala velkou pozornost posouzení obdržených nabídek různých firem, a to jak z hlediska finančních možností sboru, tak z hlediska vhodnosti nabízených technologií. Uvedeným kritériím nejlépe odpovídala nabídka firmy ing. Jiří Maťátko – Hydroizolace z Libštátu. Dne 13. dubna 2014 byla s touto firmou uzavřena smlouva na provedení hydroizolace v celkové hodnotě 191 074 Kč. Druhým dodavatelem se stala pražská firma Jiří Kolařík, Stavební práce – údržba, která zajistila kompletní stavební úpravu toalet vedle modlitebny podle projektu ing. arch. Zuzany Rákosníkové a provedení veškerých dokončovacích prací souvisejících s hydroizolací.
Před zahájením celé stavební akce však bylo třeba udělat ještě řadu přípravných prací, např. demontáž plechového zastřešení vzduchového kanálu podél levé části modlitebny, odstranění části betonového chodníku a vykopání žlabu podél celé pravé strany modlitebny kvůli dostatečnému prostoru na řezání a klínování zdiva, odsekání dlažbového soklu či odřezání asfaltové izolace na chodbách a v celé modlitebně. V neposlední řadě to byl průzkum a zakreslení všech sítí – elektroinstalačních, vodovodních, kanalizačních a plynových, aby při řezání zdiva nedošlo k jejich poškození.
Těsně před zahájením celé akce v neděli 22. června 2014 po bohoslužbách se brigádníci postarali o vytvoření dostatečného prostoru pro práci uvnitř modlitebny. Velmi důležitá byla pečlivá ochrana varhan před znečištěním a poškozením.
Dne 23. června 2014 pak začala vlastní práce na hydroizolaci. Firma Maťátko ji prováděla převážně mechanickým způsobem. U obou bočních zdí modlitebny, sakristie a místnosti pro nedělní školu došlo k prořezání spáry řetězovou pilou a následné vložení fólie, která se překrývá ve zdivu a současně z obou stran přesahuje zdi, a brání tak pronikání vlhkosti do zdiva. Záruka na tuto technologii je 50 let. U vnitřních sklepních zdí, zdí modlitebny směrem do chodby a zdi chodby byla použita technologie prořezání spáry diamantovým lanem a dále stejný postup jako v předešlém případě. Záruka i zde činí 50 let. Vedle mechanických postupů firma využila i postupu chemické injektáže, který spočívá v navrtání otvorů do zdiva a v aplikaci chemikálie, která se rozpustí a vytvoří bariéru proti vzlínající vlhkosti. Zde je záruka 10 let. Popsaná metoda byla využita pouze v případě sklepních bočních zdí přiléhajících k oběma sousedním domům, kde z technických důvodů nebylo možno uplatnit technologii prořezání spáry.
V návaznosti na hydroizolace provedla firma Jiřího Kolaříka náročnou a v konečném výsledku velice zdařilou přestavbu hygienického zázemí modlitebny. Táž firma realizovala rovněž všechny dokončovací práce, které přišly na řadu po skončení prořezávání zdiva. Znamenalo to uvést celý objekt nejen do původního, ale pokud možno ještě lepšího stavu, než byl před zahájením prací. Pro zahlazení spár bylo třeba v prvé řadě zhotovit provětrávaný sokl ze sádrokartonu po obou vnitřních stranách modlitebny za bočními lavicemi. Ostatní zdi byly opraveny klasicky zednicky včetně vystěrkování, přebroušení a přemalování. V prostoru před žlutým pokojem byl obnoven sokl, v pokojíku pro nedělní školu byla postavena nová provětrávaná předstěna. Nově byl vymalován prostor před modlitebnou. A mnoho dalšího.
K celkovému výsledku přispěly nemalou měrou i Jana a Kateřina Potočkovy. Poslední tři týdny před plánovaným datem opětovného otevření modlitebny gruntovaly všechny dotčené prostory včetně umytí oken, osvětlovacích těles a ostatního vybavení. A tak jsme se mohli dne 31. srpna 2014 v naší opravené modlitebně opět sejít. Někteří méně informovaní účastníci shromáždění snad ani nepostřehli, že se zde přes léto něco dělo. Vzhledem k charakteru provedených prací bude mít ale tento zásah do objektu modlitebny pozitivní dopad na její existenci po dobu dalších desítek let.
Náklady těchto stavebních úprav byly následující:
- Firma ing. Jiří Maťátko – Hydroizolace – 191 549,- Kč.
- Firma Jiří Kolařík – 225 000,-Kč.
- Firma CHJ, spol. s r.o. – 13 128,- Kč, a to za opravu a čištění kanalizace.
- Firma Josef Kubš – 6 240,- Kč, a to za elektroinstalační práce.
Celkové náklady tedy činily 435 917,- Kč.
Poděkování patří všem členům a přátelům sboru, kteří svými finančními příspěvky umožnili tuto relativně nákladnou akci uskutečnit. Poděkování patří samozřejmě i těm, kteří se na ní nějakým způsobem i osobně podíleli.
V trendu zodpovědné údržby, modernizace a zacházení s naším sborovým majetkem chceme i nadále pokračovat. To cítíme jako vlastní poslání hospodářské rady a věříme, že ve spolupráci a za podpory celého sboru dokážeme tomuto poslání dostát.
Za hospodářskou radu Ladislav Janeček a Jan Balcar.